گنجینه های سرسبز زاگرس نیازمند توجه ویژه است

[ad_1]

جنگل های با قدمت زاگرس سالهاست که در کشور ما پدیدار شده اند و هر درختی در این جنگل ها عمر چندین نسل بشر را دارد و شکننده تر از گذشته به نظر می رسند. هرگز.

به گزارش ایسناایران در مناطق زراعی و نیمه خشک واقع شده و دارای موقعیت های جغرافیایی منحصر به فردی است. در این آب و هوای خشک، وقتی صحبت از جنگل می شود، دو قسمت از نقشه ایران به رنگ سبز رنگ آمیزی شده است. جنگل های هیرکانی و جنگل های زاگرس دو جزء اصلی پوشش جنگلی ایران هستند که هر دو دارای مشکلات اساسی هستند. هر چه جنگل های زاگرس بیشتر باشد، مردم بیشتر درگیر خواهند شد و در نتیجه مشکلات بیشتری خواهند داشت. از تغییر کاربری زمین و جنگل زدایی گرفته تا آتش سوزی های عمدی.

ارزش جنگل های زاگرس بر هیچکس به ویژه دوستداران محیط زیست و دوستداران پوشیده نیست. همانطور که جنگل های آمازون آمریکای جنوبی مانند ریه های زمین هستند، بلوط های کهن زاگرس نیز با حضور خود نبض محیط زیست و طبیعت این کشور را مرتب نگه داشته اند.

دفاع از زاگرس در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد

با توجه به اهمیت جنگل‌های زاگرس، 11 اردیبهشت 1401 محمد مخبر – معاون اول رئیس‌جمهور – در جلسه کارگروه جنگل‌های زاگرس با حضور وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نیرو، تعاون و کار. و بهزیستی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران لرستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در نشستی به ارزش این جنگل ها اشاره کردند و گفتند: جنگل مجموعه زاگرس با جمعیت 10 میلیون نفری. و نمی توان مشکلاتی را که ساکنان این مناطق پشت سر گذاشته اند نادیده گرفت.

وی همچنین از وزیر کشور خواست با تشکیل کارگروهی با عضویت سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های ذیربط، برنامه جامع عملیاتی برای جلوگیری از تخریب و توسعه جنگل های زاگرس و برنامه ای کامل، قابل اجرا و دست یافتنی را تدوین کند. در این رابطه. توجه ظرف یک ماه به دولت. به گونه ای که وظایف رگولاتورها و گروه های اقدام به طور کامل مشخص شده و اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه ها نیز محاسبه شود.

ارزش استراتژیک زاگرس بر کسی پوشیده نیست

زاگرس یک منطقه استراتژیک برای کشور است و معیشت حدود 1.5 میلیون نفر در این مناطق به جنگل های زاگرس بستگی دارد. جنگل‌های زاگرس یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی کشور است و بیش از 80 درصد نام‌گذاران کشور و بیش از 50 درصد از ذخایر کشور در این منطقه حضور دارند. جنگل های زاگرس ۱۱ منطقه کشور را در بر می گیرد و از استان آذربایجان غربی تا فیروزآباد فارس امتداد دارد. وجود دارد

مساحت جنگل های زاگرس 6 میلیون هکتار است که حدود 30 میلیون هکتار از مساحت کشور را تشکیل می دهد. یکی از معیارهای تعیین حدود این منطقه، گونه گیاهی اصلی آن بلوط ایرانی است. از دیگر گونه های کلیدی این منطقه می توان به گشنیز، بادام، کیکم و گلابی وحشی اشاره کرد.

قدمت جنگل های بلوط زاگرس به 5500 سال می رسد. دو کارکرد مهم جنگل های بلوط زاگرس حفاظت از خاک و خاک است که با توجه به اقلیم خشک و نیمه سطحی کشور بسیار حائز اهمیت است. 40 درصد آب کشور توسط پوشش گیاهی زاگرس ذخیره شده و به تدریج رها می شود. در نتیجه ریزگردها در روستاها و نقش جنگل ها در جذب گرد و غبار، اهمیت این منابع اساسی بیش از پیش آشکار می شود.

زاگرس خانه 180 گونه درخت و درختچه است

علاوه بر این، این جنگل ها حاوی 180 گونه درخت و درختچه است. بررسی‌های انجام‌شده در زاگرس نشان می‌دهد که 60 درصد جنگل‌های زاگرس دارای سایبان درختی و درختچه‌ای کمتر از 25 درصد است که علاوه بر آن تحت تأثیر عوامل طبیعی مانند تشنگی، سیل، تأثیرات تغییرات آب و هوا و غیره است. مانند وزن حیوانات، کشاورزی زیرسطحی، قطع درختان برای مصرف سوخت و تغییر کاربری، آتش سوزی و غیره.

قطع درختان و قاچاق چوب نیز مشکلاتی را در جنگل های زاگرس ایجاد کرده است. گسترش بیکاری در حاشیه شهرها و جنگل ها و مشکلات معیشتی از مهمترین دلایلی است که مردم درختان را قطع می کنند و تبدیل به زغال می کنند و برای کسب درآمد و امرار معاش می فروشند.

سینه سبز زاگرس در شعله های سرخ آتش گرفتار شد

شدت، شدت و گستردگی آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع زاگرس در سال‌های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و آتش‌سوزی‌هایی با این شدت در جنگل‌هایی مانند زاگرس در حال تعمیر است که به دلایل مختلفی از جمله کشاورزی. پذیرش مازاد ظرفیت و از دست دادن پتانسیل بازسازی بسیار دشوار است. جنگل های زاگرس به دلیل زادآوری محدود و کم جزو جنگل های حفاظت شده و حفاظت شده هستند.

همچنین در سال های اخیر جنگل های زاگرس دچار آتش سوزی های متعددی شده که برخی از آن ها گسترده بوده و انتقاداتی را نسبت به عملکرد گروه جنگل به دنبال داشته است. در این شرایط گروه جنگل از حل مشکل تامین بالگرد برای اطفای حریق جنگل ها، استفاده دائمی از بالگرد در زاگرس برای اطفای حریق جنگل ها و تامین تجهیزات دیگر آتش سوزی خبر داد.

آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس حتی اگر کم عمق باشد و آسیب کمتری به درختان وارد کند، همه بذرها، پوشش گیاهی و جانوران آن منطقه را از بین می برد و تخریب کل اکوسیستم را از بین می برد. آینده جنگل‌های زاگرس جای نگرانی دارد چرا که تولید مثل، پوشش گیاهی و استقرار بذر در این مناطق به دلیل چرای بی رویه و فرسایش خاک اکنون با مشکل مواجه شده است.

در حوضه زاگرس با توجه به بارندگی های شدید امسال در تابستان آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت. طبیعتاً با افزایش پوشش گیاهی، سطح آتش نیز افزایش می یابد، زیرا یک طرف آتش سوخت است که در حوزه منابع طبیعی مانند پوشش گیاهی سوخت قرار دارد.

چگونه از گنجینه سبز زاگرس محافظت می کنید؟

معاون اول رئیس جمهور در خصوص نحوه نجات جنگل های زاگرس گفت: مردم و جوامع محلی را به رخ کشیده و استفاده کنیم. مشارکت واقعی مردم و شرکت های دانش بنیان «جلوگیری از تخریب جنگل های زاگرس و بهره مندی از توسعه این منطقه.

به گزارش ایسنا، دولت و سازمان نظارتی علاوه بر مسئولیت مردم در حفاظت و صیانت از جنگل‌ها باید به دنبال اجرای سیاست‌های کلان برای جلوگیری از آتش‌سوزی‌های بزرگ، تغییر کاربری اراضی و قطع‌های غیرمجاز باشند. بی شک حفظ جنگل ها به ویژه جنگل های زاگرس که به صورت سرسبزی از شمال غرب به جنوب شرق کشور گسترش یافته اند، نوید و سرمایه بزرگی برای امروز و فردا است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها