ویروسی که 90 درصد از بزرگسالان جهان را تحت تاثیر قرار می دهد

[ad_1]

ویروس اپشتین بار (EBV) یک ویروس رایج است که باعث “مونونوکلئوز عفونی” یا “سل” می شود.

به گزارش ایسنا، این ویروس فقط انسان را درگیر می کند. ویروس اپشتین بار یکی از اعضای خانواده “ویروس هرپس” است و به عنوان ویروس هرپس انسانی 4 یا HHV-4 نیز شناخته می شود.

تخمین زده می شود که تا 90 درصد از جمعیت جهان به ویروس اپشتین بار مبتلا هستند، اما بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند، هیچ علامتی از ویروس را تجربه نمی کنند. بسیاری از افراد در دوران کودکی یا نوجوانی نیز به این ویروس مبتلا می شوند.

طبق آمار، حدود نیمی از جمعیت ایالات متحده تا سن پنج سالگی به ویروس اپشتین بار مبتلا می شوند و بقیه بیشتر در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی به این ویروس مبتلا می شوند.


افرادی که در کودکی به این ویروس مبتلا می شوند هیچ نشانه ای از عفونت نشان نمی دهند. با این حال، افرادی که در نوجوانی یا بزرگسالی مبتلا می شوند، می توانند به مونونوکلئوز عفونی مبتلا شوند.

براساس پایگاه داده آدا، شایع ترین علائم مونونوکلئوز عفونی ناشی از ویروس اپشتین بار شامل گلودرد، تب معمولاً بدون سرماخوردگی، خستگی شدید، تورم غدد لنفاوی و سردرد چند ماهه است. علائم کمتر شایع شامل بدن درد، بثورات پوستی یا سرفه است.

همچنین پس از پایان اولین عفونت، ویروس در بدن پنهان می ماند.

درمان مونونوکلئوز عفونی که معمولاً توسط EBV نیز ایجاد می‌شود، شامل درمان علامتی و تشخیص عوارض است.

عوامل خطر مونونوکلئوز عفونی

ویروس اپشتین بار بسیار مسری است و به ویژه در جمعیت بزرگسال دبیرستانی و دانشگاهی شایع است.

ویروسی که باعث عفونت می شود از طریق تماس با مایعات عفونی بدن به ویژه بزاق منتقل می شود. بنابراین در اینجا چند راه برای خلاص شدن از شر این ویروس وجود دارد:

* مسواک تقسیم شده

* از ابزارها و چاقوهای مشترک استفاده کنید، به خصوص اگر در فاصله زمانی بین زمان استفاده شسته نشوند.

سرفه و عطسه

* پیوند عضو یا انتقال خون از اهدا کننده دارای ویروس اپشتین بار

کودکان خردسال همچنین می توانند با گذاشتن اسباب بازی هایی در دهانشان که با بزاق دهان با سایر کودکان آلوده تماس دارد یا توسط مراقبین با بزاق آلوده آلوده شوند.

افرادی که ویروس را در بدن خود دارند می توانند آن را به دیگران منتقل کنند حتی زمانی که خودشان هیچ علامتی ندارند. دوره کمون بین عفونت و شروع علائم بسیار طولانی است و ویروس می تواند تا هشت هفته بدون هیچ علامتی در بدن وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها