نقش دارو در بهبود فرآیند تولید اسپرم

[ad_1]

محقق مرکز مطالعات سلامت مردان و باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مطالعه ای بر روی موش های آزمایشگاهی به بررسی تاثیر داروها بر توسعه فرآیند تولید اسپرم پرداخته است.

دکتر محمد امین عبدالحی فر در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص نقش رادیکال های آزاد در آسیب سلولی و ناباروری تصریح کرد: در برخی بیماری ها در اثر متابولیسم سلولی، رادیکال های آزاد آزاد شده و تجمع آنها باعث تخریب سلولی می شود.

وی به تأثیر رادیکال‌های آزاد بر سلول‌های اسپرم اشاره کرد و گفت: سلول‌های اسپرم به دلیل وجود اسیدهای چرب غیراشباع در غشای پلاسمایی و کم بودن آنتی‌اکسیدان سیتوپلاسمی به رادیکال‌های آزاد حساس هستند و این رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث ایجاد سلول شوند. افزایش تولید عوامل التهابی، آسیب DNA و RNA سلولی و فعال کردن پروتئین ها و آنزیم ها.

دانشگاه علوم پزشکی و تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استرس اکسیداتیو را یکی از عوامل ناباروری در مردان دانست و گفت: استرس اکسیداتیو منجر به تولید رادیکال آزاد می شود و می تواند باعث ناباروری در مردان شود.

عبدالحی فر در خصوص اثرات دارویی به نام اداراوون توضیح داد: داروی ادراون برای درمان بیماران ترومایی و همچنین بیماران مبتلا به ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) که دارای ناتوانی حرکتی هستند استفاده می شود و این دارو می تواند رادیکال باشد. دفع رایگان.

وی گفت: از آنجایی که رادیکال های آزاد می توانند باعث ناباروری در مردان شوند، ما تأثیر آداراوون را بر فرآیند تولید اسپرم در موش های آزمایشگاهی بررسی کردیم. سپس توسعه آنها مورد مطالعه قرار گرفت.

محقق مرکز تحقیقات بهداشت مردان و باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نتایج این مطالعه توضیح داد: و میزان بقای وی را بهبود می بخشد. همچنین به طور قابل توجهی درصد اسپرم را با کروماتین غیرنماتیک کاهش داد و منجر به افزایش قابل توجه سطح تستوسترون شد.

وی گفت: بررسی بافت بیضه نیز نشان داده است که داروی آداروان از کاهش وزن و اندازه بیضه و همچنین کاهش تعداد سلول های بیضه جلوگیری کرده است. علاوه بر این، رادیکال های آزاد را کاهش داد و تولید آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون را افزایش داد. همچنین قادر به کاهش ژن های مرتبط با مرگ سلولی و اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) بود.

دانشیار گروه زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نتایج این مطالعه در مجله Reproduction & Infertility پژوهشکده ابن سینا منتشر شد، گفت: آداراوون می تواند تولید اسپرم را در موش ها با مهار رادیکال های آزاد و تغییر اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) و کاهش مرگ سلولی در بافت بیضه بهبود بخشد.

محقق مرکز تحقیقات بهداشت باروری و نر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: با توجه به اینکه این مطالعه برای اولین بار اثرات درمانی آداروان را بر روی مدل موش آزواسپرمی نشان داده است. مطالعات دقیق تری در مورد نقش این دارو در ناباروری ناشی از آزواسپرمی مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، در این تحقیق مهسا غفاری نوین، محمدامین صباغ الوانی، محمدرضا مافی بالانی، عباسعلی آقایی، آذر افشار، فخرالدین آقاجانپور، رضا سلطانی، حمید نظریان، مریم سلیمی، احد حسن سیدحسنی، شبنامین شبن‌امین‌الله‌فر، پوریا راعی; پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همکاری کردند.

مقاله این تحقیق از طریق لینک زیر قابل دسترسی است:

اثرات درمانی آداروان بر آزواسپرمی: مهار رادیکال های آزاد و اصلاح اتوفاژی در بافت بیضه موش صحرایی

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها