فرازی از نهج البلاغه – ایسنا

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی خودسازی، اخلاق اجتماعی، خصلت های بدترین مردم، عجله و تنبلی، دوستی و دشمنی از سخنان امیرالمومنین در این کتاب است که در ایام شهادتش می خوانیم.

نهج البلاغه کتابی پر از آموزه های فراوان در عرصه های مختلف زندگی است. این کتاب حاوی نامه‌ها، خطبه‌ها و مخفف‌های رئیس میراث (علیه السلام) است که خواندن آن برای همگان ضروری است.

اقدامات خود بهبودی

فرزند پسر! همانا من به تو امر می کنم که از خدا بترسی و همیشه فرمانروا باشی و دلت را با یاد خدا زنده کنی و ریسمان او را نگه داری. اگر آن را در سر خود نگه دارید کدام ساز از رابطه شما با خدا امن تر است؟

دلت را با اندرز نیکو زنده کن، هوای نفس را با تحقیر حرام بکش، روح را با یقین تقویت کن و با یاد مرگ به حکمت نور و آرامش ببخش، به هلاکت آن اعتراف کن و با بررسی حوادث ناگوار مطالعه کن. از تغییر فصول و زشتی روز و شب به او بگو و از او بترسید. تاریخ گذشته را به او بگویید و آنچه را که برای گذشته اتفاق افتاده است به یاد بیاورید. در زمین و سنگ های ویران شده قدم بزنید و به کارهایی که انجام دادند فکر کنید. از کجا مهاجرت کردند و از کجا آمدند؟

آنها از دوستان خود جدا شدند و به دیار غربت سفر کردند، گویی شما به زودی یکی از آنها هستید! پس آینده را بساز، عاقبت را به دنیا بفروش، چیزهایی را که نمی دانی نگو، چیزهایی را که به آن نیازی نداری نگو و در راهی که می ترسی گم شوی قدم نزن. زیرا گمراه نشدن از گمراهی بهتر از سقوط در تباهی است.

اخلاق اجتماعی

خوبان را ملاقات کنید و نیکوکار باشید. بدی را با دست و زبانت نابود نکن و سعی کن از بدکاران دوری کنی. در راه خدا به درستی جهاد کنید، سرزنش متهمان هرگز شما را از تلاش در راه خدا و شنای عدالت در گرفتاری ها و سختی ها باز نمی دارد. علم ایمان خود را به کمال برسانید و خود را در همان سختی های پایدار بکار گیرید که صبر راه درستی است. همه چیز را به خدا بسپار که به پناهگاهی سالم رسیده ای. در دعا با جدیت به پروردگارت اعلام کن که آمرزش و نداری در دست اوست و از خداوند خیر و نیکی فراوان بخواه. اراده من را به درستی درک کنید و از آن غافل نشوید، زیرا بهترین کلمه مفید بودن است. هیچ دانشی مفید نخواهد بود و دانشی که ارزش آموختن را ندارد بی فایده خواهد بود.

بدترین مردم

روزی می رسد که برای مردم چیزی جز نشانه ای از قرآن و نامی از اسلام باقی نمی ماند. در آن زمان مساجد آنها از نظر ساختمانی ساخته شده و از نظر جهت آسیب دیده است. ساکنان و ساکنان، بدترین مردم روی زمین هستند که وسوسه از آن ها پدید می آید و گناهان پناه می گیرند. هر که از وسوسه بگریزد باید به سوی او بازگردانده شود و هر که عقب مانده باید به سوی او کشیده شود.

خداوند متعال می فرماید: به خود سوگند آنها را وسوسه می کنم که خردمندان را به حیرت وا می دارد و حتماً چنین خواهد کرد. از خدا می خواهیم که لغزش فراموشی را ببخشد.

یک روز سرنوشت

ای فرزندان انسان! روزها دو نوع هستند: روزی که دنبالش می‌گردی و روزی که دنبالش می‌گردی و اگر دنبالش نروی به سراغت می‌آید. پس سالت را با غم و اندوه روزت غمگین مکن که اندوه روزانه ات کافی است. پس اگر آن سال از عمر تو باشد، خداوند متعال در هر روز به تو آنچه را که به تو داده است عطا می کند و اگر آن سال از زندگی تو نیست، پس چه چیزی تو را برای چیزی که خودت نیست ناراحت می کند؟ هیچ سالکی بر تو چیره نخواهد شد که روزی انجام خواهی داد و هیچ فاتحی بر تو پیروز نخواهد شد و آنچه به سراغت می آید رسیدنت را به تأخیر نمی اندازد.

شتاب و سستی، دوستی و دشمنی

از پاره کردن چیزها قبل از موعد، یا تنبلی در زمانی که آنها در دسترس هستند، یا احمق بودن زمانی که کارهایی را انجام می دهید که واضح نیستند، یا در انجام آنها در زمانی که واضح هستند، خودداری کنید. همه چیز را در جای خود قرار دهید و همه چیز را به موقع انجام دهید.

دوستت را خیلی دوست داشته باش شاید روزی او دشمن تو شود و تو آنقدر با دشمنت دشمنی کنی، شاید روزی او دوست تو شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها