علی اف خواستار مذاکره فوری درباره توافق صلح با ارمنستان شد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان روز جمعه خواستار مذاکره در مورد توافق صلح با ارمنستان در اسرع وقت شد، اما گفت ایروان باید هرگونه ادعای ارضی علیه کشورش را رد کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان گفت: دو جمهوری شوروی سابق که آخرین جنگ بزرگ خود را در سال 2020 انجام دادند، اگر ارمنستان اصول تعیین شده توسط کشورشان را بپذیرد، می توانند به سرعت به توافق برسند.

وی گفت: ارمنستان نیز باید تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت بشناسد و بپذیرد که هیچ ادعای ارضی علیه جمهوری آذربایجان ندارد و در آینده نیز نخواهد داشت.

وی گفت: در غیر این صورت ما تمامیت ارضی ارمنستان را به رسمیت نمی شناسیم، آن را رسما اعلام خواهیم کرد.

ارمنستان واکنش فوری به سخنان علی اف نداشت.

در جریان جنگ دو هفته ای دو کشور بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 2020 حداقل 6500 نفر کشته شدند. این آخرین موضوع درگیری بین دو کشور است که به زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باز می گردد. درگیری پس از مداخله روسیه در درگیری و اعزام نیروهای حافظ صلح آن به مرکز درگیری، قره باغ کوهستانی پایان یافت. این کشور در جمهوری آذربایجان واقع شده است اما قبل از این دور درگیری حدود 150000 ارمنی را در خود جای خواهد داد.

جمهوری آذربایجان که به عنوان برنده قطعی درگیری ظاهر شده است، سرزمین هایی را که بین سال های 1991 تا 1994 از دست داده بود، پس گرفته و در موقعیت قوی برای مذاکره قرار دارد. اما بسیاری از مسائل بین دو کشور از جمله مرزها حل نشده باقی مانده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها