دعای روز سوم ماه مبارک رمضان؛ بیداری از غفلت و تقویت حافظه

[ad_1]

در دعای روز سوم ماه مبارک رمضان می‌فرماید: و خدایا هر کار خیری که در ماه رمضان منتشر می‌کنی، بخشی از آن به تو می‌رسد. “به من نگو.”

به نام خدا

«خدایا به او عقل و تأدیب و سپس آسایش و اصلاحش عطا کن و از هر خیری نصیبش کن که در حضور مرد یا زن بر او نهاده شده است».

«خدایا مرا در آن روز علم و خودآگاهی عطا فرما و مرا در آن روز از جهل و نیرنگ بازدار و از هر چه نازل خواهی برای عفو خود استفاده کن ای مهربانترین مهربانان».

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در وصف «الله اعمازکی فیه و عذاب فیه» در دعای روز سوم می فرماید: «ای این ماه که او را بسیار هوشیار می یابم و خاطره فراموشی می یابم. بودن.گرم مرد وقتی بیدار می شود شاد می شود انسان در فراموشی است پس در ماه رمضان از خداوند بخواه که از خواب فراموشی بیدار شود.

وی درباره علت بد حافظه شدن بیان می کند: یکی از نعمت های بزرگ خداوند عقل است. در این دعا از خداوند عقل و عقل بخواهیم که اگر دیدی حافظه ضعیف است و حافظه مناسبی نداریم گناه است. وقتی به نومحرم نگاه می کنی، خاطره از بین می رود.

این استاد اخلاق در ادامه می گوید: شخصی به دانشمندی رو می کند و می گوید; یادم نمی آید. دانشمند گفت: گناهکاران و دلیل آن را ذکر کرد و گفت: علم نوعی فضیلت و برتری است و خداوند این اختیار را به انسان گنهکار نمی دهد. پس انسان گناهکار مجتهد و عامه نمی شود و اگر بخواهد برای مردم چهره عمومی و سودمند باشد باید به یاد آورد و گناه را ترک کرد.

این عالم ربانی نیز شامل دعا برای تقویت حافظه و گفتن: خدایا; به یاد داشته باشید و گناه را ترک کنید. همچنین بعد از هر نماز این دعا را بخوان: قرآن را یاد کن; تقویت حافظه؛ خواندن یک آیه حافظه را افزایش می دهد.

این استاد بزرگ اخلاق باز هم دعای روز سوم ماه مبارک رمضان را نقل می کند و می گوید: در تعقیب دعای روز سوم از خداوند می خواهیم که ما را از خواب غفلت بیدار کند. «وَا بَعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَالتَّمْویهِ امروز مرا از خدا دور کرد و سفیه کرد.

وی در ادامه به بیان این دادخواست می پردازد و می گوید:

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند و می فرماید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: چقدر مشرق از مغرب دور است. اصحاب گفتند: بلی یا رسول الله. امام فرمود: «روزه بگیرید. زیرا روزه چهره شیطان را تیره می کند. »

تاکید کنید: استخدام یکی از کارهای نیک است. از خدا می خواهیم در ماه رمضان ما را بیمار نکند و ما را در روزه داری موفق گردانید. یکی از کارهای نیک دیگر، صدقه است. صدقه دادن نیز باعث شکستن شیطان می شود. «و کسره ظهر» و در ذیل آن، اهتمام به عمل صالح، نماز شب و انس با خدا و استغفار، قطع ریشه شیطان آمده است. و در پایان حدیث آمده است: «و کل زکات و زکات اجیر ابدی» این است که هر چه زکات و زکات بدن شما را به کار می گیرد.

همچنین از قسمت آخر دعای روز سوم ماه مبارک رمضان می گوید: به سخاوت و مغفرت تو ای که از همه یاران سخاوت و بخشش بیشتر است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها