درخواست روز ملی آواز به نام «بنان»

[ad_1]

در نامه‌ای به وزرای «فرهنگ و مدیریت اسلامی» و «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»، نامه‌ای درخواست شد تا روز ولادت غلامحسین بنان را «روز ملی آواز» نامگذاری کنند.

به گزارش ایسنا، چند تن از هنرمندان و علاقمندان موسیقی حرف آنها در گفتگو با محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و مدیریت اسلامی) و سید عزت الله ضرغامی (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) خواستار نامگذاری نهمین سالروز تولد گلم حسین بنان به نام روز ملی آواز شدند.

در نامه آمده است:

«دکتر اسماعیلی
وزیر افتخاری فرهنگ و مدیریت اسلامی
جناب آقای ضرغامی
وزیر افتخاری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

سلام

با احترام از آوازی که در نواحی خسروانی به «راه» معروف است و به معنای آوازهای بدون ریتم اجرا می‌شود، یکی از کهن‌ترین شکل‌های خانی ایرانی است که در نوای ایران از جایگاه بالایی برخوردار است.

خوانندگان ایرانی برای نواختن ردیف های آوازی، گنجی که از نیاکان ما به ارث رسیده است، باید حنجره ای توانا داشته باشند تا بتوانند به ظرافت های این هنر تسلط کامل داشته باشند.

در صد سال اخیر و از آثار ضبط شده بهترین خوانندگان ایرانی در می یابیم که بسیاری از خوانندگان قدیمی از این توانایی ها بهره برده اند و به ادبیات و شعر تسلط کامل دارند و توانسته اند ترانه های ماندگاری از خود بر جای بگذارند.

برای انتخاب «روز ملی آواز» باید خواننده ای را انتخاب کنیم که علاوه بر صدای خوب، سبک ها و آثار زیادی داشته باشد و همچنین اقشاری ​​از جامعه از خوانندگان حرفه ای گرفته تا عموم مردم ایران و… به عنوان یک هنرمند برجسته شناخته می شود.

در این راستا ضمن احترام به تمامی افتخاراتی که در این زمینه انجام شده است می توان از استاد غلامحسین بنان نام برد که علاوه بر صدای زیبا و زبردستی که داشت در خوانندگی تسلط خوبی داشت و دارای سبک و سیاق منحصر به فردی بود که برخی از خواننده ها دنبال می کنند. و راوی او شد.

موز در دوران طلایی موسیقی ایرانی زندگی می کرد و به دلیل توانایی در ساخت ضرب های سنگین و قطعات سخت، بسیاری از آثار جاودانه ایران باعث شد خنیاگران با صدای گرم، پرشور و دلنشین او زندگی کنند و مهم ترین و به یاد ماندنی ترین آنها ملیت سرود “ای ایران”. است.

بنابراین پیشنهاد می کنیم در نظر داشته باشید که 20 اردیبهشت ماه سالروز تولد استاد موز و مصادف با روز ملی «خلیج فارس» است. نهم اردیبهشت ماه سالروز تولد این استاد آواز به عنوان روز ملی آواز شناخته می شود.
با تشکر فراوان”

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها