خطر آتش سوزی در کمین جنگل زاگرس / نیاز به تامین تجهیزات آتش نشانی جنگل

[ad_1]

ایران یکی از مناطقی است که با وجود پوشش گیاهی کم، گونه های گیاهی و جانوری در آن منحصر به فرد و خاص هستند. امروزه جنگل های زاگرس نیازمند مراقبت و حفاظت هستند چرا که تغییرات اقلیمی و فعالیت های انسانی در اکوسیستم این منطقه ریشه دوانده و آتش سوزی یکی از تهدیدات عمده حیات این منطقه است.

به گزارش ایسناجنگل‌های زاگرس با قدمتی کهن سالهاست در کشور ما پدیدار شده‌اند و هر درختی در این جنگل‌ها حیات چندین نسل بشر را برای نابودی و نابودی دارد. این اقدامات انسانی و تغییرات آب و هوایی منجر به آسیب هایی مانند آتش سوزی جنگل ها می شود.

ویژگی های جنگل های زاگرس

با توجه به پوشش گیاهی تنها 7 درصد از خاک ایران، جنگل ها و منابع طبیعی بسیار ارزشمند هستند، زیرا این جنگل ها نقش بسیار مهمی در تامین اکسیژن، گیاهان دارویی، حفظ آب و پایداری خاک دارند. به عنوان میراث بین نسلی و ثروت ملی به عنوان مرکز جنگلی زاگرس اکوسیستمی با جمعیت 10 میلیون نفری است. حوضه زاگرس 50 درصد کل ذخایر کشور را به خود اختصاص داده است. در زاگرس حداقل 470 گونه در فهرست خواص دارویی قرار گرفته و دارای تحقیقات علمی و پشتیبانی آزمایشگاهی هستند. چوب بلوط از ویژگی های این اقلیم است.

آتش سوزی سالانه 18000 هکتار از مناطق طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهد

به گفته مسعود منصور، رئیس گروه مدیریت منابع طبیعی و آب‌ها، در 10 سال گذشته میانگین مساحت منابع طبیعی متاثر از آتش‌سوزی در هر سال 18 هزار هکتار و میانگین آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع است. 2000 در سال تخمین زده می شود.

جنگل‌های زاگرس در چند سال اخیر دچار آتش‌سوزی‌های زیادی شده که برخی از آن‌ها گسترده بوده و انتقاداتی را نسبت به عملکرد گروه جنگل‌ها به دنبال داشته است.

شدت، شدت و گستردگی آتش سوزی در جنگل ها و مراتع زاگرس در سال های اخیر نسبت به گذشته افزایش یافته است و آتش سوزی هایی با این شدت در جنگل هایی مانند زاگرس در حال تعمیر است که به دلایل مختلفی از جمله کشاورزی، ظرفیت مازاد و از دست دادن ظرفیت تولید مثل بسیار دشوار است. لازم به ذکر است که جنگل های زاگرس به دلیل زادآوری محدود و کم جزو جنگل های حفاظت شده و حفاظت شده هستند.

در جریان آتش سوزی فقط درختان خشک و آفات از بین رفتند

آتش سوزی در جنگل های زاگرس اثرات مخربی بر اکوسیستم منطقه دارد. اما در این زمینه بین برخی مسئولان و کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. به گفته سرهنگ رضا اکبری، رئیس یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و مدیریت آب، در آتش سوزی جنگل ها تنها درختان خشک شده و آسیب دیده به طور کامل در جریان درگیری از بین می روند، اما هیچ درخت زنده ای از بین نمی رود، اما هادی کدلیری – وزیر امور خارجه سازمان ملی – معتقد است: آتش سوزی آسیب شدیدی به اکوسیستم های جنگلی وارد می کند و در این بین فقط آفات خشک و درختان را می توان گفت که از بین رفته اند.

وی همچنین بیان می کند: آتش سوزی در بسیاری از مناطق جنگلی به ویژه در منطقه زاگرس با وجود اینکه بیش از حد رشد کرده و آسیب کمتری به درختان وارد می کند، تمامی بذرها، پوشش گیاهی و جانوران آن منطقه را از بین می برد و تخریب کل اکوسیستم را از بین می برد. او انجام می دهد.

رحیم ملکونیا، کارشناس جنگلداری و دانشیار دانشگاه لرستان گفت: جنگل های زاگرس به بخشی از اقتصاد کشور، تنوع زیستی و آب بستگی دارد. زیرا در این جنگل ها علاوه بر آتش سوزی، عوامل تخریب زیادی وجود دارد که احیای جنگل را با مشکل مواجه می کند. همچنین در صورت احیای جنگل و کاشت و کاشت نهال، چندین سال طول می کشد تا درخت به حدی برسد که بتوانیم از خدمات اکوسیستمی آن استفاده کنیم.

اقدامات لازم برای تهیه تجهیزات و اطفاء حریق جنگل ها

با توجه به اهمیت حفظ جنگل های کشور اقداماتی برای پیشگیری و اطفای حریق انجام شده است. به گفته اکبری، هم آتش هوایی داریم و هم آتش زمینی. کار حذف با 30 فروند بالگرد و دو فروند هواپیما با 40 هزار لیتر آب انجام می شود و از 12 فروند بالگرد به 30 فروند بالگرد رسیده ایم. در سه سال گذشته 100 هزار تجهیزات آتش نشانی بین یگان پدافند و 10 هزار تجهیزات در سال 1400 توزیع شده است که آخرین آن 14 اسفند بوده است.

نکته خاصی که رئیس یگان پدافند سازمان منابع طبیعی و مدیریت آب به آن اشاره کرد که با افزایش بارندگی های زمستانی و انبوه پوشش گیاهی باید شاهد افزایش آتش سوزی در تابستان باشیم. بنابراین باید با پیش بینی های لازم و آماده سازی و تجهیز امکانات و تجهیز حوضه های آبی در مناطق بحرانی از آتش سوزی جلوگیری کرد.

دسترسی دولت به تجهیزات مناسب برای پیشگیری و اطفاء حریق

با توجه به نقش مهم زاگرس برای اکوسیستم کشور، دوم اردیبهشت 1401 محمد مخبر – معاون اول رئیس جمهور – در جلسه کارگروه جنگل زاگرس یادآور شد که متاسفانه هم در شمال و هم در شمال با مشکل آتش سوزی مواجه هستیم. زاگرس تقویت مرکز پایش جنگل ها در این مناطق تقویت شد: باید ابزار و منابع لازم را برای حمایت از برنامه های آتش نشانی و پیشگیری از آتش سوزی در جنگل ها با مشارکت وزارت کشور، دفاع و سایر دستگاه های مسئول فراهم کنیم.

به گزارش ایسنامعاون اول رئیس جمهور گفت: با توجه به بارش باران و برف در کشور و افزایش پوشش گیاهی و مراتع طبیعی، شروع فصل گرما و وزش بادهای گرم نیز احتمال آتش سوزی در جنگل ها را افزایش می دهد و بنابراین انتظار می رود. مرکز تحقیقات جنگل های زاگرس باید هر چه سریعتر راه اندازی شود و امکانات لازم برای پیشگیری و اطفای حریق فراهم شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها