خاک غیرفعال فعال «مرکز تحقیقات گرد و غبار» در خوزستان!

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان اولین مرکز تحقیقات مواد نفرت در دانشگاه شهید چمران اهواز تأسیس شد. این خبری است که در تیرماه سال 90 در رسانه ها منتشر شد، اما این مرکز به دلیل مشکلات مالی حدود دو سه سال است که غیرفعال بوده است.

به گزارش ایسنا، این تا زمانی است که این تاسیسات می توانست قبل از فعال شدن مجدد کانون های ریزگردها هشدارهای لازم را به مراجع مختلف در منطقه خوزستان از جمله استانداری بدهد تا اینکه امروز شاهد خاموشی نهال ها در کانون های گرد و غبار ماهشهر هستیم. مثل کانون های غبار آلود شرق اهواز و تپه های ماسه ای هموار آزادگان و … نباشید.

یکی از موانع اصلی کار محققان و پژوهشگران ایرانی، «عدم حمایت»، اکنون بیش از هر زمان دیگری آشکار شده است. سنگ اندازی که به دلیل تنگنای اعتباری سالانه تنها 200 میلیون تومان به کانون غبارآلود دانشگاه شهید چمران اهواز برخورد کرد؛ اتفاقی که برای ده ها موسسه و پژوهشکده دیگر در دانشگاه های کشور افتاد.

اما به نظر نمی رسد که مرکز تحقیقات گرد و غبار و دانشگاه ارتباط زیادی با اعتبار واقعی برای کنترل لکه های گرد و غبار داشته باشند.

در حال حاضر با توجه به فعالیت مرکز بسیار مهم شرق اهواز فرصت آزمون و خطا کم است و باید برنامه را از دید دولت خارج کرد و در تعامل با دانشگاه و نخبگان گام برداشت. گرفته شده. برای کاهش اثرات گرد و غبار گرفته شده است.

به گفته معاون سابق پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز، اگرچه دانشگاه تمام تلاش خود را برای حفظ این مرکز به کار گرفته است، اما اساساً نیازی به ارائه خدمات نیست.

برای جزئیات بیشتر با معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تعطیلی مرکز اورژانس به دلیل عدم تامین 200 میلیون تومان!

دکتر علی حقیقی، معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تا زمانی که معاون پژوهشی بودم، وضعیت به همان اندازه بود. این اعتبار برای مرکز تحقیقات ریزگردها حدود 200 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، اما هیچ اعتباری از سوی استانداری، جهاد کشاورزی، گروه آب و برق و سایر نهادهایی که به نوعی درگیر ریزگردها بودند پرداخت و یا حمایت نشد.

وی گفت: با وجود اینکه بودجه کلانی از سوی دولت برای مقابله با ریزگردها پرداخت شد، اما برای تحقیق در مورد آن به دانشگاه پرداخت نشد، حتی سعی کردیم برای این مرکز وام بگیریم، این برای تامین تجهیزات لازم و فناوری بالا، و وزارت علوم همکاری خوبی داشتند اما متاسفانه با افزایش تحریم ها مواجه شدیم.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص اجرای برخی پروژه ها از محل بودجه دانشگاه گفت: از بودجه پژوهشی دانشگاه پروژه های گرد و غبار را اجرا کردیم اما تقریباً هیچ پولی از بیرون ساختمان پرداخت نشد. آنجا بود. معلوم شد که قبلاً آنجا نبوده است.

وی گفت: ممکن است به عنوان یک پروژه کوچک توسط همکاران خارج از مرکز حمایت شده باشد اما برای مرکز تحقیقات گرد و غبار هزینه ای پرداخت نشده و حمایتی صورت نگرفته است.

مرکز تحقیقات گرد و غبار چه کمکی به اعتبار بزرگ کنترل گرد و غبار کرده است؟

حقیقی با تاکید بر اینکه این اعتبار باید از سوی استان تامین شود، گفت: اما ما مرکز را رها نکردیم و برای اداره آن زحمت کشیدیم، اما بی نتیجه بود و خوشبختانه از بودجه ریزگردهای خوزستان برای معاونت پژوهشی ایشان چیزی پرداخت نشده است.

وی گفت: البته برخی از همکاران در حال اجرای پروژه های خود بودند که هزینه کمی نیز داشت اما برای آوردن تجهیزات به پژوهشکده، خرید تجهیزات آزمایشگاهی و نصب اجرای پروژه بزرگ دانشگاهی در این زمینه هزینه ای نداشت. از گرد و غبار.”

جایگاه مراکز تحقیقاتی و سایر موسسات چیست؟

معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز درباره جایگاه سازمانی سایر پژوهشگاه‌های این دانشگاه گفت: تقریباً تمامی مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌های این دانشگاه; اعضای هیات علمی پروژه را از سازمان ها می گیرند و در قالب این موسسات اجرا می کنند. پژوهشکده میدان و تجهیزات نفت اکنون در حال انجام پروژه های بزرگ است، اما بقیه مراکز تحقیقاتی تقریباً مورد توجه قرار نمی گیرند.

بودجه سالانه مراکز تحقیقاتی اندک است

وی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات گرد و غبار دانشگاه شهید چمران اهواز در نهایت به 200 میلیون تومان در سال نیاز داشت که این بودجه نیز از محل بودجه پژوهشی دانشگاه و دانشگاه تامین می شد، گفت: در واقع سال ها این موضوع را گزارش می کنم. که در آن من مسئول بودم؛ دو یا سه پروژه انجام شده برای مواد نفرت انگیز توسط همکاران انجام شد و به عنوان بخشی از پروژه پیوند صنعت انجام شد، اما بودجه سیستماتیک برای تجهیزات، راه اندازی و تحقیق به مرکز تحقیقات ارائه نشد.

حقیقی در پایان درباره دانشگاه‌های مشکل‌گشا گفت: در اینکه دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌هایی رفته‌اند که مشکل‌گشا هستند، شکی نیست، اما خوشبختانه ارتباط سیستماتیک و خاصی وجود ندارد که نهادها و سازمان‌ها نیازها یا حمایت‌های خود را مطرح کنند، همانطور که تصور می‌شود. . در کشور. ” ما بسیار کوچک هستیم و به همین دلیل پژوهشکده ها و پژوهشکده ها در این زمینه تقریباً ناکارآمد هستند و اگر دفتر ارتباط تجاری دانشگاه در این سال ها رشد کرده است به دلیل حمایت دانشگاه است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها