توضیحات معاون استاندار برای ثبت بیشترین نرخ تورم در کهگیلویه و بویراحمد

[ad_1]

ایسنا/ کهگیلویه و بویراحمد معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص مسائل اقتصادی بیشترین نرخ تورم کشور را در استان تشریح کرد.

سید احسان عسکری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه تورم به معنای افزایش مستمر و مستمر قیمت ها است، افزود: بر اساس بررسی های انجام شده در حوزه مصرف شاخص مصرف، طی 12 ماه، حدود 400 کالا در یک سال نظارت می شود. و این تغییرات قیمت را اندازه گیری کنید.

وی بیشترین نرخ تورم کشور در سال 1400 را مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با 48.17 درصد دانست.

معاون هماهنگی اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد گفت: منطقه کهگیلویه و بویراحمد بیشترین نسبت هزینه اجاره مسکن را دارد اما قانونی برای تنظیم و کنترل آن نداریم، افزایش اجاره بها ما نیاز داریم و می خواهیم به اجاره و اجاره ادامه خواهد داد.» برای مداخله و جلوگیری از افزایش بی رویه و چشمگیر اجاره بهای استان.

عسگری گفت: بخشی دیگر که در افزایش نرخ تورم استان موثر بوده است میوه، آجیل، سبزی و حبوبات است که 12 درصد هزینه خانوار در این حوزه را به خود اختصاص می دهد تا قیمت ها کنترل شود. میوه و تره بار، میوه یاسوج و تره بار، «مرکز استان را درست کردیم، دهدشت چنین میدانی ندارد و میدان گچساران روز خوبی ندارد.

وی ادامه داد: بازاریان شهر یاسوج در مقابل میدان میوه و تره بار تعصب و مافیای سنگینی ایجاد کردند و تاکنون مخالف آن هستیم و نتوانسته‌ایم تسلیم بازار شویم یا تسلیم بازار برای کاهش قیمت شویم. استان نیاز به فعال سازی میادین میوه و تره بار و حمایت و خرید مردم از این میادین دارد تا بتوانیم این روند شگفت انگیز و تورمی را که اقتصاد استان را تحت الشعاع قرار داده مدیریت کنیم.

معاون تنظیم مقررات اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد، پوشاک و کفش که 10 درصد از هزینه های مسکن را به خود اختصاص داده است، یکی دیگر از گروه های تاثیرگذار در افزایش تورم در استان، پوشاک و کفش که 10 درصد از هزینه های مسکن را به خود اختصاص داده اند، عنوان کرد. در این قسمت محدود به نیروهای فرماندهی است و امکان بازرسی کامل تمامی محصولات وجود ندارد.

عسگری تاکید کرد: در حوزه پوشاک و کفش نیاز به تنظیم مقررات است، جلساتی در این زمینه داشته ایم و باید با تبریز هماهنگ می شد و قیمت کفش را با توجه به قیمت های شهری – به این بزرگی – تغییر و کنترل می کردیم. نظام نظارتی در کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد، نظام بازار است و در این ساختار، حاکمیت دولت و مدیریت ضعیف است که در حوزه حاکمیتی برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است، اما تلاش می کنیم تا تا جایی که می‌توانیم حکومت‌مان را اجرا کنیم. قانون دست‌های ما را بسته است.

وی در خصوص افزایش 90 درصدی حدود 15 روز شن و ماسه در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این افزایش بی رویه ناشی از مصوبه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری است که تقریباً دست ما را بسته است. و از. پیگیری و مشاوره با وزارت کشور و قوه قضائیه.» ما تمام تلاش خود را برای عبور از این موضوع انجام داده‌ایم و امیدوارم با رایزنی‌های صورت گرفته بتوانیم ورود مناسبی داشته باشیم و قیمت‌ها را 25 درصد افزایش دهیم و هرکس مخالفت کند به اشد مجازات محکوم شود.

شایان ذکر است مرکز آمار ایران نرخ تورم مناطق مختلف کشور را منتشر کرد که بالاترین نرخ تورم 12 ماهه سال 1400 مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با 48.17 درصد بوده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها