تلاش اسپوتنیک برای برگزاری دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی

[ad_1]

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی روز پنجشنبه در شرایط عالی در بغداد برگزار شد.

به گزارش ایسنا، یک منبع دیپلماتیک آگاه در گفت و گو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان سعودی روز پنجشنبه با حضور نماینده دولت عراق در بغداد برگزار شد و فضا بسیار عالی بود. مثبت

به گزارش العالم، این منبع در پاسخ به سوالی درباره موضوعات مطرح شده در این نشست گفت: هر دو هیات در مورد اکثر موضوعات منطقه و همچنین دو مورد و امنیت منطقه گفتگو کردند. منطقه خلیج فارس.”

دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان قرار بود در اسفند ماه سال گذشته برگزار شود که در پی اعدام دسته جمعی چند شهروند شیعه توسط عربستان سعودی متوقف شد.

فواد حسین وزیر امور خارجه هفته گذشته در جریان سفر به تهران در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی تاکید کرد: این مذاکرات ادامه داشته و برای مدتی متوقف شد. امیدواریم دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان سعودی برگزار شود. واضح است که مذاکرات تاکنون در چارچوب سازوکارهای امنیتی دو طرف بوده است و در سمت ایران نمایندگانی از وزارت امور خارجه حضور دارند، اما چارچوب مذاکرات بین سازوکارهای امنیتی بوده است. مسائلی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود. امیدوارم جلسه بعدی به زودی برگزار شود.

فواد حسین گفته بود: در مورد زمان جلسه سودجویی صورت گرفته است، اما نمی توانم در مورد زمان جلسه بعدی به صراحت صحبت کنم، اما طرفین مایلند به جلسات خود ادامه دهند.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق برای اولین بار در می 2021 اعلام کرد که عراق اعلام کرده است که ایران و عربستان سعودی گفتگو خواهند کرد و چهار دور از مذاکرات ایران و عربستان سعودی میزبان بغداد بوده است.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز ابراز امیدواری کرد که پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد به افتتاح سفارتخانه های ایران و عربستان منجر شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها