تقویت عوامل چالش و بحران جهانی

[ad_1]

میلیاردها نفر در سراسر جهان به یکی از عناصر ضروری زندگی یعنی «آب پاک» دسترسی کافی ندارند و در حالی که دولت‌ها و مؤسسات خیریه در سال‌های اخیر به بسیاری از ساکنان آب کمیاب کمک کرده‌اند تا از این نعمت برخوردار شوند، این چالش است. انتظار می رود با اثرات مخرب گرمایش جهانی و رشد جمعیت تشدید شود.

به گزارش ایسنا، “فشار آب” می تواند از مکانی به مکان دیگر بسیار متفاوت باشد و در برخی موارد آسیب های گسترده ای به سلامت عمومی، توسعه اقتصادی و تجارت جهانی وارد کند. همچنین می تواند منجر به مهاجرت و درگیری گسترده شود.

اکنون در حال ورود به زمان فشار فزاینده بر کشورها برای اجرای شیوه های پایدار و نوآورانه و توسعه همکاری های بین المللی در مدیریت آب هستیم.

وزن کم آبی چقدر است؟

فشار کم آبی زمانی رخ می دهد که تقاضا برای آب سالم و قابل استفاده در یک منطقه خاص از عرضه بیشتر شود.

از نظر تقاضا، بیشتر – حدود 70٪ – از آب شیرین جهان برای کشاورزی استفاده می شود و مابقی بین مصارف صنعتی (19٪) و مصرف خانگی (11٪) تقسیم می شود.

تقویت عوامل چالش و بحران جهانی

در سمت تامین، منابع آب شامل آب های سطحی مانند رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن و همچنین آب های زیرزمینی است که از طریق سفره های زیرزمینی به دست می آید.

اما محققان با در نظر گرفتن تعدادی از عوامل مانند تغییرات فصلی، کیفیت آب و دسترسی، راه‌های مختلفی برای تعریف و اندازه‌گیری فشار آب دارند. در عین حال، اندازه گیری فشار آب، به ویژه برای آب های زیرزمینی، ممکن است دقیق نباشد.

چه چیزی باعث کمبود آب می شود؟

کمبود آب اغلب به دو دسته تقسیم می شود. کمبود فیزیکی، زمانی که کمبود آب به دلیل شرایط اکولوژیکی ذاتی است، و کمبود اقتصادی، زمانی که زیرساخت های کافی برای تامین آب وجود ندارد.

تقویت عوامل چالش و بحران جهانی

این دو عامل با هم منجر به فشار آب می شوند. به عنوان مثال، یک منطقه کمبود آب را می توان هم با کمبود آب و هم به دلیل عدم وجود امکانات بهداشتی و ذخیره آب جبران کرد. کارشناسان می گویند حتی زمانی که دلایل طبیعی مهمی برای فشار آب در یک منطقه وجود داشته باشد، عوامل انسانی اغلب نقش کلیدی ایفا می کنند، به ویژه از آنجایی که دسترسی به آب سالم و تمیز است.

کدام مناطق جهان بیشتر تحت فشار آب هستند؟

به گفته اکثر کارشناسان، خاورمیانه و شمال آفریقا نامساعدترین شرایط را برای استرس فیزیکی دارند. خاورمیانه و شمال آفریقا نسبت به سایر مناطق آب کمتری دارند و کشورهای این منطقه در مراکز شهری با رشد سریع و متراکم قرار دارند که به منابع آبی بیشتری نیاز دارند. اما بسیاری از کشورهای این مناطق، به ویژه ثروتمندترین کشورها، هنوز در حال تامین آب مورد نیاز خود هستند.

به عنوان مثال، امارات تقریباً تمام مواد غذایی خود را مصرف می کند و نیاز به استفاده از آب برای کشاورزی را کاهش داده است. امارات متحده عربی و برخی کشورهای دیگر در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز به شدت به تخریب اقیانوس ها وابسته هستند، اگرچه این فرآیند پرهزینه و انرژی بر است.

تقویت عوامل چالش و بحران جهانی

اما در برخی از کشورهای منطقه، علاوه بر کمبود فیزیکی آب، سال‌ها جنگ یا درگیری‌های داخلی باعث اختلال در تامین و خدمات گردشی آب شده و میلیون‌ها نفر را از منابع اصلی آب خود خارج کرده است.

به عنوان مثال، جمهوری دموکراتیک کنگو بیش از نیمی از منابع آبی آفریقا را در اختیار دارد، اما میلیون ها نفر به آب تمیز دسترسی ندارند، که منجر به بیماری و سوء تغذیه شده است.

اما این مشکل به این حوزه محدود نمی شود. به عنوان مثال، از هر سه ناواهو (یکی از بزرگترین قبایل سرخپوست در ایالات متحده) یک نفر به آب جاری دسترسی ندارد و خارجی هایی که در اطراف زندگی می کنند آب لوله کشی دارند.

ویسکی ایتالیایی نیز برای قرن ها دسترسی آسان به آب تمیز داشته است، اما اکنون زیرساخت های قدیمی این کشور تحت فشار قرار گرفته است.

تقویت عوامل چالش و بحران جهانی

هند همچنین یکی از کشورهایی است که بیشترین فشار آب را دارد که بخشی از آن به دلیل جمعیت، آلودگی و استفاده از آب های زیرزمینی است.

در عین حال، کشورهایی با کمبود شدید اقتصادی مانند کشورهای آفریقای مرکزی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو، فقدان زیرساخت‌های کافی و سطوح بالای سوء مدیریت، با وجود بارندگی‌های شدید با چالش کمبود آب مواجه شده‌اند.

حتی کشورهای با درآمد بالا فشار آب را تجربه می کنند. عواملی مانند زیرساخت های قدیمی و رشد سریع جمعیت فشار زیادی را بر برخی از سیستم های آبی ایالات متحده وارد کرده و باعث ایجاد بحران در برخی از شهرهای ایالات متحده شده است.

تغییر اقلیم چگونه بر فشار آب تأثیر می گذارد؟

به گزارش مرکز اطلاع رسانی CFR، مستقر در نیویورک، کارشناسان می گویند که انتظار می رود گرمایش زمین باعث افزایش تعداد مناطق تحت تأثیر فشار آب و کاهش فشار آب در مناطقی که قبلاً تحت تأثیر قرار گرفته اند، افزایش یابد.

تقویت عوامل چالش و بحران جهانی

انتظار می رود مناطق نیمه گرمسیری مانند استرالیا، جنوب ایالات متحده و شمال آفریقا نیز گرمتر شوند و از تشنگی مکرر و طولانی رنج ببرند. همچنین پیش بینی می شود در صورت وقوع بارندگی در این مناطق شدیدتر باشد. علاوه بر این، آب و هوا در مناطق گرمسیری تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها