تأثیر تحولات اخیر پاکستان بر روابط تهران و اسلام آباد چیست؟

[ad_1]

یک محقق ارشد و تحلیلگر مسائل منطقه در خصوص تاثیر تحولات پاکستان بر روابط این کشور با ایران گفت: دولت عمران خان اگرچه نتوانست رابطه خود با ایران را تغییر دهد نه تنها در عرصه سیاسی و امنیتی بلکه در حال حاضر وضعیت هیچ تغییر حکومتی در پاکستان نمی تواند منجر به تغییرات اساسی، استراتژیک و گسترده در روابط خارجی پاکستان با ایران شود.

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با ایسنا، درباره تحولات اخیر پاکستان اظهار کرد: قبل از روی کار آمدن عمران خان در پاکستان، ساختار سیاسی دو حزبی پاکستان تعجب آور بود، اما عمران خان توانست به این سنت سیاسی نفوذ کند. این امکان برای پاکستان و عملاً امکان تحکیم حزب عمران خان (تحریک انصاف) در داخل پاکستان با سوء استفاده از ضعف های سیاسی دو حزب اصلی مردم و مسلم لیگ و همچنین حمایت ورزشی از عمران خان وجود داشت. تصاحب بخش بزرگی از پارلمان و دولت در این کشور.

وی گفت: طی چند ماه گذشته، تحولات داخل پاکستان، به ویژه در اقتصاد و مبارزه با فساد، شاهد تسلط بازیگران داخلی از جمله احزاب سیاسی و ارتش و همچنین سایر بازیگران تأثیرگذار بین‌المللی بوده است. عمران خان و دولت و حزبش «موقعیت عمران خان در پاکستان تا حدی متزلزل خواهد شد.

وزير عالي كشور با بيان انكار هرگونه جايگاه در تحولات اخير پاكستان كه منجر به انحلال مجلس ملي پاكستان و عدم رأي اعتماد به عمران خان در مجلس سنا شد، گفت.پژوهشگر و تحليلگر: عدم شركت در این تحولات، اما برخی از تحلیلگران پاکستانی احتمال کودتا را مطرح کردند و استدلال کردند که فشار گسترده بر عمران خان بدون نظر نهایی ارتش ممکن نبود.

رمضانی بونش با اشاره به نقش دولت‌های خارجی مانند عربستان سعودی و آمریکا در تحولات اخیر پاکستان گفت: در حوزه سیاست خارجی، عمران خان در سال‌های اخیر به دنبال ایجاد تعادل در روابط سیاست خارجی خود بوده است. منطقه بین ایران و عربستان و در گستره نظام بین الملل بین آمریکا و چین و همچنین افزایش روابط با روسیه. این دیدگاه برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی را به انتقاد از سیاست خارجی پاکستان کشانده است که از دیدگاه عمران خان این است که با تاکید بر سیاست خارجی پاکستان سعی در جلوگیری از اتفاقات داخل پاکستان دارند. .

او گفت که افزایش مناقشات پاکستان و افغانستان بر سر افغانستان باعث شده است که برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی بر حمایت خود از دولت عمران خان و در واقع جلب حمایت مخالفان دولت تمرکز کنند. عمران خان و حزب او این ایده را مطرح کردند که نوعی از بازیگران خارجی، یعنی ایالات متحده و احتمالا عربستان سعودی، در تلاش برای اعمال فشار بر دولت و حتی حمایت از سقوط دولت هستند. حتی در داخل پاکستان نیز شایعاتی مبنی بر برکناری آقای عمران خان و اجبار به ترک کشور وجود دارد.

این پژوهشگر ارشد و تحلیلگر مسائل منطقه ای با اشاره به فرصت 90 روزه عمران خان برای برگزاری انتخابات پارلمانی خاطرنشان کرد: آینده دولت پاکستان; با این حال، امروز به نظر می رسد که اختلالات بسیار کمی در پاکستان وجود دارد. اگر عمران خان این فاصله را کم کند و دوستان قدیمی خود را تا حدودی دور هم جمع کند، می تواند در انتخابات بعدی نیز جایگاه خود را حفظ کند.

رمضانی بونش همچنین درباره احتمال کودتای مسلحانه با ارتش پاکستان گفت: کودتای مسلحانه هرگز در پاکستان امکان پذیر نبوده است، به نظر می رسد همیشه در پاکستان قدرت نظامی وجود داشته باشد و بسیاری در داخل و خارج از پاکستان معتقدند که هیچ عامل مهمی وجود ندارد. بدون رای مثبت و نظر ارتش، باید منتظر رویکرد ارتش باشیم، اگر در ماه های آینده شاهد تغییراتی بر خلاف نظر ارتش باشیم، قطعا ارتش خواهد بود. کودتا انجام دهید، اما اگر تغییری در برابر شیوه های کلان نظامی پاکستان نباشد، رویکرد نظامی چیزی جز فشار سیاسی نخواهد بود.

یک پژوهشگر ارشد و تحلیلگر مسائل منطقه در پایان درباره تاثیر تحولات پاکستان بر روابط این کشور و ایران اظهار داشت: هرگونه تغییر حکومت در پاکستان نمی تواند منجر به تغییرات اساسی و استراتژیک و گسترده در پاکستان خارجی شود. روابط با ایران؛ از آنجایی که تقریباً همه احزاب پاکستانی، به یک معنا، نگاه یکسانی به ایران در چارچوب منافع و عملکردهای سیاست خارجی دارند. این روابط ممکن است بسته به احزاب مختلف منجر به تغییرات تاکتیکی شود، اما در رویکرد کلان سیاست خارجی پاکستان، ایران همواره نگاهی ثابت و یکسان داشته است. حتی اگر کودتا در ارتش صورت گیرد، اگر حزب مردم به قدرت برسد، ممکن است تمایل بیشتری برای افزایش روابط با ایران در پاکستان وجود داشته باشد و از طرف دیگر، اگر حزب نواز به قدرت برسد، ممکن است کمتر شود. میل وجود دارد این چالش گسترده ای در روابط ایران ایجاد نمی کند، اما منافع ملی سیاسی و امنیتی ژئوپلیتیک ایران ایجاب می کند که مقامات پاکستانی همیشه برخی از روابط را با ایران حفظ کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها