بیماری 6000 هکتار از مزارع سمنان به بیماری سفیدک

[ad_1]

ایسنا/ سمنان رئیس اداره منابع طبیعی و مدیریت آب شهرستان سمنان از آغاز اجرای طرح مبارزه با آفات و بیماری ها در 300 هکتار از مزارع تغزار جنوب دلازیان سمنان خبر داد و گفت: حدود 6 هزار هکتار از 13 هزار هکتار تغزار. مزارع شهرستان سمنان به بیماری سفیدک آلوده است.

معصومه منظمی با اعلام این خبر با اشاره به بیماری برخی شترمرغ ها در شهرستان سمنان گفت: 90 درصد شاهین های منطقه حاجی آباد سمنان به ساس و سفید مگس آلوده هستند.

وی با بیان اینکه این آفت یکی از انواع راسته یا سنی است که چند سالی است باعث خشک شدن بوته های زالزالک شده است، افزود: مطالعات گیاهی نشان داده است که بهترین راه مبارزه با این آفت مبارزه و گسترش مجدد و جلوگیری از انتشار است. در مناطق دیگر کنترل واقعی آفات روش توقف مکانیکی و به دنبال آن مبارزه شیمیایی است.
رئیس اداره منابع طبیعی و مدیریت آب شهرستان سمنان ادامه داد: زالزالک یک گونه تشنگی به عنوان یکی از گونه های کلیدی و مهم در فعالیت های بیابان زدایی در این شهرستان است به طوری که چند سال پیش گستره وسیعی را به خود اختصاص داده است. از کویر زادآوری گونه ها و بیابان زایی در این مناطق به شدت کنترل می شود.

وی گستره باغ های در حال کشت در شهرستان سمنان را بیش از 13 مایل و 500 هکتار عنوان کرد و گفت: متاسفانه 6 هزار هکتار از باغات این شهرستان آلوده به آفت ساس هستند.
منظمی ادامه داد: پیرو فعالیت نظارتی سال گذشته که در 375 هکتار انجام شد، امسال دو منطقه 200 و 100 هکتاری شناسایی شد که با اعتبار اختصاص یافته برای 300 هکتار از مناطق آلوده به ساس و آفات تعیین شد. عملیات چمن زنی مکانیکی سفیدک به دنبال کنترل شیمیایی در سه مرحله.
رئیس اداره منابع طبیعی و مدیریت آب شهرستان سمنان گفت: راه مبارزه با این آفت پس از قطع مکانیکی و هرس خار در اردیبهشت ماه، ریشه کن کردن باران های زالزالک با سموم شیمیایی دیازینون و یون است.
منظمی گفت: برای مبارزه با آفات درختان بیمار کف کف کرده و پس از مدتی دوباره همان درختان مورد بازرسی قرار می گیرد و با شاه توت سالم منطقه احیا می شود.

وی ادامه داد: از الوار درختان قطع شده در صنایعی مانند تهیه انگور، مقاوم سازی کشاورزی و باغی، تولید پودر و در صنایع آرایشی و بهداشتی و آجرسازی و سفال سازی ساختمان و… استفاده می شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها