اثر انگشت؛ بهترین راه مقابله با سرمازدگی درختان گردو خرمدره

[ad_1]

ایسنا/ زنجان مدیر جهادکشاورزی خرمدره گفت: یک شاخه درخت گردو تنها راه مقابله با سرمازدگی و جلوگیری از کاهش تولید این محصول در خرمدره است.

علی محمدی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه کارگاه آموزشی درختان گردو با حضور جمعی از باغداران در یک منطقه کشت و صنعت در دشت خرمدره برگزار شد، اظهار کرد: در این کارگاه باغداران با انواع فنون پیوند و برندسازی و تغییر تاج درختان گردو تجربه کسب کرد.

وی با بیان اینکه طرح سرشاخه سازی یکی از اقدامات توسعه و نوسازی باغات گردو در استان است، ادامه داد: از طریق این طرح و همچنین اصلاح و کاشت مجدد تاج درختان کم محصول و کم محصول، عملکرد نیز افزایش می یابد. . در نظر گرفتن، که در نهایت سودمند است.

محمدی با بیان اینکه در این طرح از ارقام دیربرگ مانند چندلر، هارتلی، فرانکت و … برای متحول ساختن کشاورزی بومی استفاده می شود، گفت: شهرستان خرمدره یکی از مراکز اصلی تولید خشکبار در دنیا، قاره است، اما بیشتر کشت گردو محلی است. به همین دلیل هر ساله شاهد خسارت سرمازدگی بهاره درختان گردو در این شهرستان هستیم که به زیان کشاورزان منطقه است.

این مقام مسئول با تایید اینکه برندسازی درختان گردو از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، گفت: برندسازی باغات گردو باعث افزایش بازاریابی محصولات و زمینه برای صادرات این محصول در شهرستان می شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر عملکرد بالا در هکتار، از مزایای سرشاخه های درخت گردو و باغات قدیمی گردو می توان به افزایش کیفیت و مهمتر از آن رفع خطر سرمازدگی دیررس بهاره اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، استان زنجان یکی از 9 منطقه برتر در زمینه تولید گردو است و بزرگترین باغ گردوی خاورمیانه با وسعت 200 هکتار در کشت و صنعت خرمدره و در محدوده شهرستان خرمدره قرار دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها