آیا آمریکا به دنبال توسعه روابط با عربستان است؟

[ad_1]

یک گروه رسانه ای عربی با تحلیل آخرین تحولات روابط آمریکا و عربستان نوشت که با کمبود نفت در بازارهای جهانی، دولت بایدن اکنون در تلاش برای توسعه روابط با محمد بن سلمان است و متعهد به حفاظت از عربستان سعودی است. و سلطنت صهیون معلوم است.

به گزارش ایسنا، روزنامه العربی الجدید در تحلیلی نوشت که آخرین تلاش ها برای پایان دادن به اختلافات واشنگتن و ریاض در مورد راه حل مبادله ای برخی تخفیف ها و اقداماتی است که از جمله آنها می توان به جنگ پایان داد. در یمن با اشاره به عربستان سعودی و هویت اسرائیل.

نویسنده بیان می‌کند: اهمیت این مبادله و خلوص در این است که این موضوع توسط طرفی که معمولاً تصمیم‌گیرندگان اصلی به آن توجه زیادی می‌کنند و مکان‌شناس و در ارتباط با تصمیم‌گیرندگان است، شکل می‌گیرد. گزارش ها همچنین حاکی از دست داشتن اسرائیل در این امر است.

بر اساس این بررسی، روابط عربستان سعودی و آمریکا نزدیک به یک سال پیش و پس از روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید پایان یافت. این موضوع پس از انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن تهران و واشنگتن به توافق برای احیای برجام و همچنین آغاز جنگ در اوکراین و خودداری عربستان از انتقاد از مسکو، بار دیگر مطرح شد. متعاقباً، ریاض با افزایش تولید نفت برای جبران کمبود سوخت پس از تحریم نفت روسیه که منجر به افزایش قیمت جهانی سوخت شد و اختلاف ریاض و واشنگتن به بالاترین حد خود رسید، مخالفت کرد.

در ادامه این تحلیل آمده است: این چالش سعودی ها بسیار مورد توجه قرار گرفت و چالش های بسیاری را به همراه داشت. به ویژه گفته می‌شود که ریاض به تماس تلفنی کاخ سفید پاسخ نداده است و دولت آمریکا با تمرکز بر اهمیت این رابطه و استحکام آن تلاش کرده است تا این موضوع را رد کند، اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دو کشور دارای همین رابطه آنها به “سطح شکست” رسیده اند و گفته می شود که عربستان سعودی به جای ایالات متحده به عنوان متحد استراتژیک، به چین و روسیه روی آورده است.

برخی از نویسندگان و فعالان در واشنگتن نسبت به این امر هشدار داده و تاکید کرده اند که دوستی بین دو طرف باید از این روند حذف شود. یکی بر عمق روابط تاکید می کند و دیگری به نارضایتی کشورهای عربی خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی اشاره می کند زیرا زمانی که انصارالله منطقه را با موشک و پهپاد هدف قرار داد، آمریکا نقش امنیتی سنتی خود را ایفا نکرد.

در همین راستا فرید زکریا، نویسنده و فعال رسانه ای سرشناس با اشاره به گزارشی که «شورای روابط خارجی آمریکا» در شرف انتشار است، گفت: شورایی تأثیرگذار در شکل دادن به سیاست خارجی ایالات متحده. این گزارش شامل توصیه هایی برای امضای یک توافق بزرگ برای بهبود روابط بین واشنگتن و ریاض است.

به گفته زکریا، که به نظر می رسد شورای روابط خارجی اش از حضور رسانه ای خود برای ارائه مقدمه چینی استفاده کرده است، دولت بایدن به دنبال بهبود روابط و ارتباطات با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و همچنین تعهد ویژه آنها به دفاع است. از عربستان سعودی از سوی دیگر، عربستان باید به جنگ یمن پایان دهد، اسرائیل را به رسمیت بشناسد و در قبال ترور جمال خاشقجی موضع روشن تری اتخاذ کند.

یکی از دلایل طرح آمریکا این است که موضوع کمبود نفت و پیامدهای آن به دست پوتین نیفتد، زیرا این امر می تواند منجر به مشکلات واقعی اقتصادی در سراسر جهان و در نتیجه درگیری با روسیه و روسیه شود. معاهدات تحریمی این تحلیلگر گفت: مخالفت با این کشور. بنابراین برای غلبه بر این پتانسیل، تولید نفت در خلیج فارس باید افزایش یابد، زیرا ولادیمیر پوتین روی یک جنگ طولانی و فرسایش حساب کرده است و از این طریق می خواهد اقتصاد جهانی را تضعیف کند و به عنوان وسیله ای مورد استفاده قرار دهد. لغو تحریم ها و ملت های جهان باید به نفت این کشور برگردند.

در پایان این تحقیق گفته می‌شود که بایدن به دلیل عدم وجود جایگزین‌های کنونی برای نفت روسیه و اختلافات فراوان بین رئیس‌جمهور آمریکا و برخی از سیاستمداران و همچنین تأثیرگذاران تأثیرگذار و رسانه‌های مؤثری مانند واشنگتن پست

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها